Skip to main content

Faculty & Staff Listing

Need to contact a faculty member?

Please use the form linked here to contact a member of our faculty.  Contact Faculty Member

Administrative Leaders

Todd Crenshaw

Todd Crenshaw

Principal
Ann-Marie Sturdivant

Ann-Marie Sturdivant

Assistant Principal
Name

Lela Harris

Counselor
Kristie Robinson

Kristie Robinson

Registrar
Lenora Durr

Lenora Durr

Bookkeeper
Kim Falkner

Kim Falkner

Receptionist/Secretary
Kathy Morgan

Kathy Morgan

Nurse
Carrie Tubbs

Carrie Tubbs

Nurse

Instructional Leaders (Alphabetical)

albritton

Courtney Albritton

STAR Program Teacher
Name

Sara Bedsole

Speech
Name

Kristie Butler

Paraprofessional
Name

Laura Calhoun

STAR Program -3-5 Grades Teacher
Name

Katie Boyd Childress

Adaptive PE
Name

Michele Colburn

Paraprofessional
Name

Sarah Cole

Intellectual Disabilities Program 7-12 Grades Teacher
Name

Kelsey Collum

Star Program 6-8/ Math Teacher
Name

Kresandra Covington

Paraprofessional
Name

Kelley Deason

Library Media Specialist
Crystal	Dreyer

Crystal Dreyer

Autism Classes 9-12 Grades Teacher
Name

Carol Easom

Paraprofessional
Name

Staci Egan

Intellectual Disabilities Program 3-6 Grades Teacher
elliott

Jennifer Elliott

Paraprofessional
farmer

Wendy Farmer

Paraprofessional
ferrel

Michele Ferrel

Paraprofessional
Name

Maura Gallo

Paraprofessional
Name

Kim Guest

Paraprofessional
Name

Tempestt Haynes

Paraprofessional
Name

Creig (William) Holley

STAR Program - K-3 / FYI Grades Teacher
Name

Matthew Holsomback

Autism Classes K-5 Grades Teacher
Name

Dee (Deanna) Horton

Paraprofessional
Name

Paul Houston

Behavior Interventionist
Name

Angie Johnson

Paraprofessional
Name

Melani Jones

Paraprofessional
Name

Jeana King

Paraprofessional
Name

Karla King

STAR Program -K-3 / FYI Grades Teacher
Name

Noelle Koval-Lewis

Preschool Program Teacher
Name

Michaelle Ledlow

Intellectual Disabilities Program K-3 Grades Teacher
Name

Kim Lolley

Preschool Program Teacher
Name

Brad Manley

Behavior Interventionist
mcgee

Chelsey McGee

Special Education Teacher
A. Moore

Allia Moore

Special Education Teacher
Name

Patricia Mueller

Paraprofessional
Name

Michele Murray

Intellectual Disabilities Program 8-12 Grades Teacher
Name

Kelly Nall

Paraprofessional
Name

Cynthia Parker

Paraprofessional
Name

John Pate

Behavior Interventionist
perigo

Laurie Perigo

Paraeducator
Name

Jennifer Riddle

Paraprofessional
riley

Angie Riley

Paraprofessional
rutan

Mallory Rutan

Paraprofessional
saint

Brittany Saint

Paraprofessional
Name

Shamar Smiley

Paraprofessional
smith

Deanna Smith

Paraeducator
smitherman

Kristin Smitherman

Paraeducator
Name

Sherri Stanley

STAR Program -6-8 English Teacher
Name

Abbeba Tait

Autism Classes 6-8 Grades Teacher
turner

Deanna Smith

Paraeducator
Name

Myia Vines

Paraprofessional
Name

Dana Jacks Webb

Paraprofessional
Name

Tammy Wilburn

STAR Program -8 Grade Teacher
Name

Laura Wright

Intellectual Disabilities Program K-6 Grades Teacher
Name

Priscilla Youngblood

Paraprofessional
Name

Barbara Majors

Child Nutrition
Name

Richard Sutton Sr.

Maintenance Technician
dixon

Huell Dixon

Custodian
Name

Joey Hutton

Custodian
Name

Veronica Nollie

Custodian
Name

Regina Walden

Custodian

updated 11-30-2020